تبلیغات
نَفَس

! به سایت ما خوش آمدید

امیدواریم از لحظاتی که با ما هستید لذت ببرید. لطفا با نقطه نظرات خود در بهبود کیفیت سایت ما را یاری نمایید.
صفحه نخست تماس با ما RSS 2.0
پی سی تمپ

Disk Fragmentation چیست؟

نظرات()   نویسنده: محسن موسوی

وقتی فایلی را در ویندوز ذخیره می كنید ویندوز سعی می كند این فایل را در اولین محل خالی كه پیدا می كند ذخیره كند. یعنی وقتی یك فایل را در ویندوز پاك می كنید یا اصطلاحاً آن را Delete می كنید یك جای خالی در بین فایلهای دیگر باقی می ماند حال فرض كنید یك برنامه حجیم را بخواهید نصب كنید. در این حالت ابتدا  فضا های خالی را كه در نتیجه پاك شدن فایلهای دیگر بوجود آمده است پر می شود. بنابراین برنامه ای كه نصب كرده اید در چندین فسمت متفاوت از هارد دیسك ذخیره شده است اكنون خود حدس بزنید كه سیستم شما برای اجرای برنامه چه مكافاتی باید تحمل كند این وضعیت می تواند تا 200 درصد سیستم شما را كند نماید.

حل مشكل

ویندوز برای حل این مشكل یك نرم افزار به نام Disk defragmenter  دارد كه در هر ویندوزی قابل دسترسی است. مایكروسافت توصیه كرده است كه هر چند وقت یكبار از این برنامه برای مرتب كردن هارد دیسك خود استفاده كنید ولی این عمل بار زیادی را به هارد دیسك وارد می كند و برای طول عمر بیشتر هارد دیسك بهتر است در این كار زیاده روی نكنید. اگر ویندوز را تازه نصب كرده اید و از اشخاصی نیستید كه مرتباً برنامه های مختلف را نصب می كنند و--- سپس آن را پاك می كنند پاید تا دو ماه یا حتی بیشتر احتیاج به این عمل حداقل برای پارتیشنی كه ویندوز در آن نصب شده است ندارید. البته كند شدن ویندوز اگر از ویروسها یا حتی آنتی ویروس یا مشكلات رجیستری نباشد بهترین راهنما برای شماست.

آیا نرم افزار دیگری هم وجود دارد؟

البته برنامه های دیگری وجود دارند كه سریعتر این كار را انجام می دهند ولی معمولاً مجانی نیستند و باید آنرا خریداری كنید یكی از این برنامه ها Norton Speed Disk است كه قسمتی از برنامه Norton System Work است و آنرا از سایت Symantec  میتوانید دانلود كنید. یك برنامه دیگر Disk Keeper است كه توسط كمپانی Executer Software عرضه شده است. هر دوی این برنامه ها سریعتر از برنامه استاندارد ویندوز عمل می كنند كه Disk Keeper سریعترین است.

آمار سایت

بازدید امروز:
بازدید دیروز:
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل:
بازدید کل :